Η Alkaloid πούλησε ακριβά το δέρμα, η Βαρντάρ ήρθε στη νίκη στο τέρμα

Φωτογραφία: RK Alkaloid

Η νυν πρωταθλήτρια Βαρντάρ νίκησε 4:28 την Αλκαλοϊδ στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ χάντμπολ, η οποία, αν και πρωτάρης στο ισχυρότερο πρωτάθλημα της ΠΓΔΜ, με τον Κίριλ Λαζάροφ στον πάγκο για άλλη μια φορά έδειξε ότι θα είναι σκληρό καρύδι για τα μεγάλα φαβορί.

Η Βαρντάρ που έκανε ένα παιχνίδι με πολλές ταλαντώσεις στο παιχνίδι, ήρθε στη νίκη χάρη στο σερί 5:0 στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα.

Η πρωταθλήτρια άνοιξε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 3:1, αλλά οι νεαροί αθλητές της Αλκαλοϊδ κατάφεραν να πιάσουν σκορ και ισοφάρισαν σε 7:7.

Οι «κοκκινόμαυροι» πήραν ξανά την κατάσταση στα χέρια τους και προηγήθηκαν με 12:9, αλλά το τελείωμα του πρώτου μέρους ανήκε στον Αλκαλοΐντ, ο οποίος με σερί 0:4 σε ηρεμία έφυγε με το ελάχιστο πλεονέκτημα.

Οι ανατροπές και των δύο ομάδων σημάδεψαν και το δεύτερο μέρος, ο πρώτος που έκανε σερί ήταν η Βαρντάρ, οι χάντμπολις της οποίας αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο τις άμυνες του Μάρτιν Τομόβσκι και προηγήθηκαν με 21:17. Αυτό ώθησε τον Λαζάροφ να ζητήσει τάιμ άουτ και τα πράγματα στο γήπεδο άλλαξαν υπέρ της Αλκαλοϊδ.

Η νεαρή ομάδα της νέας super league έκανε σερί 0:5 και μετά το γκολ του Στοΐκοβιτς προηγήθηκε με 21:22. Με οκτώ λεπτά για τη λήξη, η Αλκαλοϊδ και πάλι μετά το γκολ του Στοίκοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο γκολ πλεονέκτημα (22:24) και το επόμενο λεπτό σκόραρε για 23:25. Ωστόσο, η Αλκαλοϊντ πλήρωσε το τίμημα της απειρίας, ενώ η Βαρντάρ έπαιξε τον καλύτερό της εαυτό όταν χρειαζόταν περισσότερο και στα τελευταία επτά λεπτά με σερί 5:0 ανέτρεψε το σκορ και εξασφάλισε τη νίκη με 28:25.

Ο Τομόβσκι είχε 12 αποκρούσεις για τη Βαρντάρ και ξεχώρισαν στην επίθεση ο Ντέγιαν Μανάσκοφ με οκτώ γκολ και ο Φιλίπ Ταλέσκι ​​με έξι. Στις τάξεις της Αλκαλοϊντ, ο Στοίκοβιτς πέτυχε έξι γκολ, και ο Τραϊκόφσκι πέτυχε 13 αποκρούσεις. Μετά από τέσσερις γύρους, η Βαρντάρ μετράει τέσσερις νίκες και είναι η πρώτη στον όμιλο Α με 12 βαθμούς, ενώ η Αλκαλοϊδ παρέμεινε στους 9 βαθμούς, όσο και η Μπουτέλ, η οποία ήταν καλύτερη από τη Βαρντάρ Νεγκοτίνο με 27:20. Η Οχρίδα δεν είχε κανένα πρόβλημα στην επίσκεψη στο Κουμάνοβο και πανηγύρισε με 22:31, ενώ Στρούγκα και Πρίλεπ έπαιξαν 25:25.

Στον όμιλο Β, η δεύτερη ομάδα της Eurofarm Pelister πανηγύρισε την επίσκεψή της στο Golden Art με 28:20 και η Tikvesh κέρδισε τα Σκόπια 29 με 20:2020.