Ο Αντέμι και ο Ριστόφσκι με τη Ντιναμό θα παίξουν στα πλέι οφ για την κατάταξη στη Λίγκα

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήταν πιο επιτυχημένη από τη Λουντογκόρετς και στο δεύτερο σκέλος/φωτογραφία: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Τα μέλη της εθνικής ομάδας της πΓΔΜ Στέφαν Ριστόφσκι και Αριάν Αντέμι απέχουν δύο παιχνίδια από την πρόκριση για τη φάση των ομίλων του Champions League μετά τη νίκη της Ντιναμό Ζάγκρεμπ επί της Λουντογκόρετς στον δεύτερο αγώνα.

Στον επαναληπτικό αγώνα, που έγινε στο Ζάγκρεμπ, η Ντιναμό νίκησε 4:2 την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας και με συνολικό σκορ 6:3 εξασφάλισε διπλό ματς με τους Μπόντο/Γκλιμτ για την πρόκριση στη Λίγκα.

Η Ντιναμό είχε πλεονέκτημα 3:0 στο πρώτο ημίχρονο αφού πρώτα ο Ντρμιτς σκόραρε στο 12' με ασίστ του Ριστόφσκι και στη συνέχεια ο Μίσλαβ Όρσιτς μπήκε στη σκηνή και πέτυχε δύο γκολ, στο 27' από πέναλτι και στο 44'.

Στις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, οι Βούλγαροι με τον Ντεσπόντοφ μείωσαν σε 3:1 και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 49ο λεπτό. Όμως τις πιθανότητες έκπληξης για τη Λουντογκόρετς χάλασαν οι Ρικ και Κάρνιτσνικ που δέχτηκαν κόκκινες κάρτες και νωρίτερα στο πρώτο μέρος αποβλήθηκε και ο Γιάνκοφ.

Το πλεονέκτημα τριών παικτών στο γήπεδο, η Ντιναμό χρησιμοποίησε στο τελείωμα για να δώσει άλλο ένα γκολ, μέσω του Πέτκοβιτς από το πέναλτι.

Ο Ριστόφσκι έπαιξε το πρώτο ημίχρονο και στην ανάπαυλα ο προπονητής Άντε Τσάτσιτς τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού γιατί κέρδισε κίτρινη κάρτα στο 21ο λεπτό. Ο Arian Ademi έπαιξε όλο το παιχνίδι με το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο χέρι.

Το πλασέ στα πλέι οφ εξασφάλισε η Μπενφίκα, η οποία νίκησε και τη Μιτλίλαντ στον δεύτερο αγώνα (1:3) και απέκλεισε τους Δανούς με συνολικό σκορ 2:7.

Η Καραμπάχ δημιούργησε έκπληξη και κέρδισε τη Φερεντσβάρος με 1:3 αφού ο πρώτος αγώνας στο Αζερμπαϊτζάν έληξε χωρίς νικητή (1:1).