18η συνεχόμενη νίκη Grand Slam για τον Ναδάλ να φτάσει στα προημιτελικά του Wimbledon

Rafael Nadal/φωτογραφία: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι ο τελευταίος συμμετέχων στα προημιτελικά της 135ης διοργάνωσης του Wimbledon, αφού νίκησε τον Bottic van de Zandshulp σε τρία σετ με 6:4,6:2,7:6.

Αυτή ήταν επίσης η 18η συνεχόμενη νίκη για τον Ναδάλ στα τουρνουά Grand Slam, ο Ισπανός θριάμβευσε στο παρελθόν στο Australian Open και στο Roland Garros.

Αντίπαλος του Ναδάλ στα προημιτελικά θα είναι ο Τέιλορ Φριτς που κέρδισε και τον Τζέισον Κούμπλερ από την Αυστραλία σε τρία σετ και πολύ εύκολα με 6:3, 6:1,6, 4:XNUMX.

Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν ελκυστικό πόντο, αλλά ο Van de Zandshulp συμβάδιζε με τον επιθετικό Ισπανό και έτσι ήταν μέχρι το 10ο game του πρώτου σετ, όταν ο Nadal έκανε μπρέικ για προβάδισμα 1:0 σε σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ εκμεταλλεύτηκε την πτώση στο παιχνίδι του αντιπάλου και πανηγύρισε με πειστικό 6:2.
Στο τρίτο σετ, ο Van de Zandshulp ξεκίνησε καλά και έκανε μπρέικ στο πρώτο game, αλλά ο Nadal έκανε εκ νέου μπρέικ αμέσως.

Στη συνέχεια ο Ισπανός έκανε άλλο ένα μπρέικ και είχε την ευκαιρία να σερβίρει για θρίαμβο στο 5:3 σε αγώνες. Όμως ο Van de Zandschulp κατάφερε να επιβιώσει, να κάνει break και στη συνέχεια να πάει το σετ στο τάι μπρέικ με ένα αξιόπιστο σερβίς.

Σε αυτό, ο Ναδάλ είχε τρεις ματς πόντους στο 6:3, αλλά ο Ολλανδός δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να επιστρέψει στο 6:6. Ωστόσο, εκείνες τις στιγμές η ποιότητα ήρθε στο προσκήνιο και ο Ισπανός τελείωσε το ματς με δύο σερί πόντους.

Στο γυναικείο αγώνισμα, η Γαλλίδα Alize Cornet, που στον προηγούμενο γύρο έριξε νοκ άουτ τον πρώτο νικητή Iga Shvyontek, έχασε πλέον από την Ajla Tomljanovic σε τρία σετ με 6:4,4:6,6:3. Γι' αυτό αξιόπιστη εμφάνιση είχε η Σιμόνα Χάλεπ, η οποία επέτρεψε στην Πάουλα Μπαντόσα να κερδίσει μόνο τρία παιχνίδια, καθώς η Αμάντα Ανισίμοβα ήταν καλύτερη από τον Ταν με 6:2,6, 3:XNUMX.