„Ел Команданте“: Вардар не згреши со Писонеро!

Поранешниот тренер на „црвено-црните“, Раул Гонзалез во интервјуто за „Ел Норте де Кастиља“ говореше за новиот историски успех на Вардар во ЛШ.

После заминувањето на Парондо, веднаш македонскиот и европски ракометен шампион пронајде замена, нов шпански стратег Писонеро. Во меѓувреме тимот почна и да се засилува за следната сезона.

Гонзалез, поранешниот селектор на нашата репрезентација или популарниот „Ел Команданте“ вели дека „црвено-црните“ не згрешиле со новиот потег на тренерската клупа.

– Давид Писонеро е мој пријател, уште еден тренер кој доаѓа од школата на Ваљадлид. Во Вардар сакаа техничар со слични карактеристики и мислам дека Давид одлично ќе се вклопи во екипата – вели Гонзалез.

Фото: РК Вардар

Запрашан и околу тоа дали летонскиот десен бек Даинис Криштопанс е клучен играч на тимот, тој одговори:

Прочитајте и...  Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

– За било кој тим, не само во Вардар. Со неговата висина и тежина не само што е клучен, но и придонесува со своите асистенции до своите тимски колеги. Тој има уште една година од договорот со Вардар, а наредната сезона ќе дојде во ПСЖ – додаде Гонзалез кој пак има уште две години од соработката со францускиот клуб.

Не го изненадува фактот што Вардар одново е на врвот во Европа, на располагање со фантастични играчи, Роберто Гарсија Парондо одлично ја подготвил екипата за решавачките средби.

Првата цел и во новата сезона на Раул со париската екипа ќе биде пласман на Ф4 турнирот во Германија, а потоа и со сите сили во обид да го симне Вардар од тронот.

Прочитајте и...  На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат