Експретседателот на САД, Џими Картер хоспитализиран по пад во својот дом

Поранешниот американски претседател Џими Картер е примен во болница откако паднал во неговиот дом во Џорџија.

Според соопштението од неговиот прес центар, 95-годишниот политичар вчера се здобил со „фрактура на карлицата”, но во моментов е во стабилна состојба, и се очекува да биде испратен на домашно лекување.

Картер е роден во Џорџија во 1924 година, беше гувернер на државата во периодот од 1971-1975 година, и победи на изборите во 1976 година, станувајќи 39-ти претседател на САД.

Откако ја изгуби претседателската трка од републиканскиот кандидат Роналд Реган во 1980 година, Картер ја напушти политичката сцена и го создаде Центарот Картер, хуманитарна организација за човекови права, која му ја донесе Нобеловата награда за мир во 2002 година.

Прочитајте и...  Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

Тој во моментов е најстариот жив претседател и претседател кое е најдолго во пензија во историјата на земјата.

Прочитај повеќе

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат

Исмаил од Левица: За разлика од ВМРО ние не буткаме граѓански туку народен концепт, вработување на лица од посиромашни семејства (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Слободен печат

СЗО: Известени сме за одлуката на САД

Слободен печат