Експлозија во тајната лабараторија на Путин! Овде се чуваат вируси на ебола, големи сипаници и антракс! (ВИДЕО)

Еден од најголемите светски центри за истражување на вируси, сместен во Сибир наводно се запалил откако изненадувачка експлозија ја стресла тајната постојка, позната по тоа што во неа се чуваат примероци од ебола, ХИВ, антракс и други вируси.

Пожарникарите и спасувачките служби во понеделникот тргнале да гасат пожар кој избил во Колтсов, научен центар неколку километри од Новосибирск.

Ситуацијата брзо се развила од обичен итен случај во голем инцидент, затоа што експлозијата и пожарот го зафатил рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехника, кој често се нарекува Вектор институт.

Лабораторијата е позната по тоа што развила вакцини против ебола и хепатитис, како и по проучување на епидемии и општи проблеми околу имунологијата.

Прочитајте и...  Кицев: Техничката Влада направи хаос во МВР, но МПС успеа да ги стабилизира работите

https://www.youtube.com/watch?v=SWI48gZ5n-k

За време на студената војна, се верувало дека дел од сега веќе пропаднатата советска програма за биолошко оружје, што значи дека некои од најопасните врсти на вируси меѓу кои сипаници, ебола, антракс и куга, се уште се чуваат во зградата на Институтот.

Имајќи го тоа во предвид, локалната филијала на министерството за вонредни ситуации брзо го прифатило повикот, испраќајќи 13 пожарникарски возила и 38 пожарникари кои влегле во зградата со шест спрата само за една минута по доаѓањето.

Пожарот е лоциран и брзо изгаснат на четвртиот спрат каде се изведувале некои „градежни работи“.

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат