16.8 C
Скопје

Експлозија во црква во близина на Ротердам

„Никој не е повреден во експлозијата, но предната фасада на зградата е оштетена“, објави полицијата на Твитер.

Холандската полиција ја истражува експлозија во црква во близина на Ротердам, која беше отворена за време на викендот и покрај рестриктивните мерки поради пандемијата на вирусот корона.

Жителите на едно место во близина на Ротердам за локалните медиуми изјавиле дека ги вознемирила силната експлозија во црквата Миераскерк, каде верниците нападнале новинар кој известувал од собирот од неделата.

„Никој не е повреден во експлозијата, но предната фасада на зградата е оштетена“, објави полицијата на Твитер.

Според холандските медиуми, полицијата верува дека експлозијата била предизвикана од огномет.

Стотици верници присуствуваа на црковната миса во Кримпен, во близина на Ротердам, во неделата, иако заради пандемијата беше дозволено да се соберат до 30 лица.

Поради законот за слобода на вероисповед, холандската влада не смее да интервенира во црквите или да изрекува парични казни.

Поврзани вести

Казнети 154 возачи во Скопје, 46 за брзо возење

Пожар во стан на Бит Пазар, едно лице пренесено во болница

Слободен печат

Teтовец приведен за физички напад врз мајка си

Слободен печат

Пронајдено телото на 51 годишниот полициски службеник од Делчево

Слободен печат

Приведени осум лица, растурена домашна забава во Скопје

Слободен печат

Полицијата казни 253 возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар