Експлозија пред седиштето на опозициската партија во Киев: Уапсени се 19 лица (ВИДЕО)

Во близина на канцеларијата на политичката партија Опозициска платформа за живот на Виктор Медвешчук во Киев, одекнала експлозија, по што едно лице е хоспитализирано, а 19 се уапсени, јавуваат украинските медиуми.

Партијата за нападот ја обвини крајно десничарската организација Национале корпус, наведувајќи дека зад сето тоа стои претседателот на огранокот на таа организација за Киев, Сергеј Тамарин.

Според извештаите на украинските медиуми, пред канцеларијата се собрала група луѓе кои извикувале националистички пароли и фрлале бакљи на зградата, пренесува Тасс.

Украинската полиција уапсила 19 луѓе кои учествувале во инцидентот. Уапсените се обвинети за нарушување на јавниот ред и мир.

 

Прочитајте и...  Прва тропска бура во Салвадор годинава, седуммина мртви

Прочитај повеќе

Единаесет од новозараените се од Липково, еден од Куманово

Слободен печат

Спејс икс ја прекина руската превласт во вселената

Слободен печат

Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Слободен печат

Нов случај на ебола и во западниот дел на ДР Конго

Слободен печат

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Слободен печат

Личниот лекар на Берлускони тврди: Ова не е истиот ковид-19, вирусот ја губи силата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Слободен печат

Трамп и Путин разговараа за самитот на Г7 и нафтата

Слободен печат

Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

Слободен печат

Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Слободен печат

СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Слободен печат

Манчевски: Доколку не нè погодеше здравствената епидемја ќе го достигневме нивото на просечна плата од 30 илјади денари

Слободен печат