23 C
Скопје

Експлозија од вкусови: Дали сте пробале овошје на скара?

Скарата речиси секогаш асоцира на сочни хамбургери, виршли за познатите „хот дог“ сендвичи и различни видови месо и риба. Но, сте помислиле ли некогаш да ставите овошје на скара? Да, да, овошје. Постојат многу десерти кои се поздрави отколку што мислите, вклучувајќи го овошјето на скара.

Instagram
Instagram

Доколку не сте пробале до сега, треба да знаете дека пропуштате вкусно, нискокалорично задоволство! Некои овошја, како што се праските и смоквите, содржат шеќери кои карамелизираат кога се печат на скара или се загреваат во тава. Експериментирајте со нови вкусови, кои се експлозија од слатко кон солено, ова мора да го пробате.

Instagram
Instagram

Потребно ви е само малку маслиново масло за да не се залепи овошјето на врелите решетки на скарата. Изберете кое овошје ви се допаѓа, од праска до банана, круша, ананас, манго па дури и цреши (можете да ги ставите во фолија за да не ви паѓаат низ решетките доколку имате класична скара).

Instagram
Instagram

Овошјето на скара е вкусно само по себе, но уште подобро е ако додадете малку јогурт, шлаг или мед. Ако сакате по декадентен десерт, можете да направите комбинација со сладолед или чоколадо.

Можете некои овошја да ги правите со додавање на путер и чоколадо, завиткајте ги во фолија и ставете ги на скара. Можностите се бесконечни, можете да додавате карамел сос, ореви, кафеав шеќер, цимет, рум, мед или сирење.

Instagram
Instagram

Ако сакате да го задржите овошјето здраво, не додавајте шеќер. Повеќето овошја се слатки сами по себе, а со додавање на скара ќе откриете дека топлината повеќе ги изразува тие природни шеќери на овошјето бидејќи се намалува концентрацијата на вода.

Instagram
Instagram

Ова е еден од најбрзите десерти што може да го направите, експериментирајте и дозволете да се изненадите самите себе и луѓето околу вас.

Поврзани вести

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на корановирусот

Слободен Печат

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Предлог за денешниот ручек: Пилешко со зеленчук

Слободен Печат

Маја Велкова, убавото лице на градот: Можеби бев единствената жена со посебни потреби која менаџираше салон

Мими Стојановска

Остави Коментар