Експлозија на тава на фестивал за готвење во Германија: Едно лице загина, 14 повредени

Во несреќа на фестивал за готвење во Германија едно лице го загубило животот, а 14 се повредени.

Поточно, на Фестивалот за готвење во Фројденберг експлодирала тава при што загинала жена.Пет лица се во тешка состојба, четворица поради изгореници и едно поради срцев удар.

Сведоците на настанот велат дека жртвите се разбегале. Сите повредени имаат меѓу 31 и 75 години, пренесува ДПА.

Полицијата соопшти дека причина за експлозијата е најверојатно маслото во тавата, а во тоа време имало околу 100 луѓе на фестивалот. Несреќата најверојатно се случила поради дождот, односно капките што паднале во врелото масло, но истражителите велат дека ќе бидат потребни неколку дена за да дознаат што точно се случило.

Прочитајте и...  Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

– Ова е ужасна несреќа за нашиот мал град – рече градоначалничката Никол Решке.

Прочитај повеќе

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Остави Коментар

4 + четири =

Прочитај повеќе

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат