Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО) - Слободен печат

Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО)

Камерите на глобалната метеорска мрежа која се наоѓа на Ѕвезденото село Мосор, во четвртокот вечерта снимиле спектакуларна експлозија на метеори.

Како што пренесува Далмација денес за порталот 24 сата, се работи за падот на веројатно најголемиот метеор од кога се поставени камерите.

Пролетал покрај ѕвездата Вега и експлодирал.

„Најверојатно бил спорадичен метеор т.е не припаѓал на ниту еден познат рој“, рекол за Далмација денес астрономот од Ѕвезденото село Мосор, Зоран Кнез.

Прочитајте и...  Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Прочитај повеќе

Виц на денот: Несоница

Слободен печат

За мирна ноќ: Совети како да го олесните спиењето со затнат нос

Слободен Печат

Колку поекстремно, толку повпечатливо: Вака се облекуваа на „Греми“ наназад низ годините (ФОТО)

Слободен печат

Како да измамите насмевка кај бебињата?

Слободен печат

Хороскопот открива: Која е идеалната професија за вас

Слободен печат

Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Слободен печат

Остави Коментар

three − 2 =

Прочитај повеќе

Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Слободен печат

Наши миленици: МИСИ

Слободен печат

Најстарата манекенка и во 9-та деценија остава без здив

Слободен печат

Кејт Аптон: Бебето ми е поважно од слабеењето!

Слободен печат

Мафини со смрзнато овошје

Слободен печат

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат