ЕКСПЛОЗИЈА НА ИМПРОВИЗИРАНА НАПРАВА: Во Ирак ранети пет италијански војници

Пет италијански војници се ранети во експлозија во Ирак, соопшти денес италијанското Министерство за одбрана. Тројцата италијански војници се здобиле со тешки повреди, откако во нивна близина експлодирала импровизирана направа.

Експлозијата се случила утринава додека војниците спроведувала обука на ирачките вооруѓени сили кои улествуваат во борбата против Исламска држава, стои во соопштението на министерството, но не се прецизира каде тоа се случило.

Ранетите војници се евакуирани со американски воени хеликоптер во болница, пренесе „АП“.

Една италијанска телевизија објави дека ранетите италијански војници се пренесени во Багдад, а „Ројтерс“ кажа дека експлозијата одекнала во близина на Киркука, град на северот од Ирак.

Прочитајте и...  Дамјан Манчевски во самоизолација: Позитивни на Ковид- 19 се неговиот заменик и возачот

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Комуналците чистат, граѓаните пак создаваат дива депонија

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат