Експлозија на автомобил-бомба во Сирија, има загинати – Слободен печат
ВестиПланета

Експлозија на автомобил-бомба во Сирија, има загинати

Министерството наведе дека 20 лица се повредени во нападот, обвинувајќи ги за тоа сириските курдски сили.

Турското Министертство за одбрана соопшти дека денеска при експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина на градот Тал Абијад, кој е под контрола на Турција.

Министерството наведе дека 20 лица се повредени во нападот, обвинувајќи ги за тоа сириските курдски сили.

На 9 октомври Турција започна воена операција во североисточниот дел на Сирија против курдските Сили за заштита на народот, кои Анкара ги смета за терористичка организација и сириски огранок на Курдската работничка партија (ПКК).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close