Експлодираше фабрика за хемикалии во Индија: 8 загинати, 174 се повредени

Пожарот ја зафати фабриката, а потребни беа десетици пожарникари кои за пет часа успеаја да го стават огнот под контрола. 

Најмалку осум работници загинаа, а 74 се повредени откако денеска експлозија предизвика голем пожар во фабрика за хемикалии во Западна Индија, соопштија тамошните власти.

Околу 5.000 луѓе од околните села во областа Бхухур, во сојузната држава Гуџарат, се евакуирани како мерка на претпазливост, изјави висок официјален претставник на регионот, МД Модија.

– Осум работници загинаа по експлозија во агро-хемиска фабрика во хемиски резервоар, рече Модија.

Спасувачките служби ги транспортирале повредените работници во болница, каде се утврди дека состојбата на дел од нив е многу сериозна.

Пожарот ја зафати фабриката, а потребни беа десетици пожарникари кои за пет часа успеаја да го стават огнот под контрола. 

Прочитајте и...  Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Прочитај повеќе

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат

За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Слободен печат