-1 C
Скопје

Експертите за ПЦР тестовите: Еве што е дозволено, а што никако не смеете да направите пред тестирањето

Шефицата на одделението за инфективни болести на рускиот Универзитет РУДН Галина Коженикова изјавила за рускиот портал РБЦ дека три часа пред ПЦР тестирање не би требало да пиете течност, миете заби или пушите.

Докторката Татјана Романенко нагласи дека не треба да се јаде ништо пред тестирање.

Исто така, пред тестирање немојте да ја миете устата со течности за орална хигиена. Покрај тоа, таа тврди дека тестот нема да биде точен доколку лицето го секне носот пред да му извадат брис од нос.

Докторот за биолошки науки, професор на Московскиот државен универзитет, Алексеј Аграновски верува дека на конечниот резултат на тестот може да влијае и начинот на кој лабораторијата се однесува кон примероците.

Прочитајте и...  Заев: Постапка за избор на кандидати за градоначалници тргнува од анкети, односно од гласот на граѓаните

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар