Експерт посочува: Пет мали, но токсични навики кои ги уништуваат добрите односи со вашата сакана личност

Фото: Pexels / Andrea Piacquadio

Односите се развиваат врз основа на тоа како се однесуваме со нашите сакани личности секој ден. Тоа се едноставни работи: нашиот став, начинот на кој се справуваме со конфликтите и на што се фокусираме.

Овие работи можат да ја создадат или да ја нарушат нашата врска, вели советничката за парови Кристин Дан-Канингем. Таа предупреди на пет лоши навики кои можат да ја уништат врската, пишува „Јортанго“.

Се грижите за тоа што мислат другите луѓе

„Не грижете се за тоа што другите луѓе сакаат или што прават вашите пријатели. Фокусирајте се на создавање врска со партнер кој работи за вас“, вели Дан-Канингам.

Дозволувате вашето его да ви пречи

Една од најголемите грешки во врската е да се фатите во обидот секогаш да бидете во право во кавгата.

„Кога се фокусирате на тоа да му докажете на вашиот партнер дека не е во право и да го натерате да признае дека сте во право, губите од вид што се обидувате да направите – да го решите проблемот. Оставете го вашето его настрана и фокусирајте се на создавање простор каде што секој од вас ќе може споделете ја вашата загриженост за проблемот“, советува таа.

Дозволувате минатото да ве дефинира вас или вашиот партнер

 „Минатите врски и партнери не треба да се користат како мерило за вашата сегашна врска. Негативните искуства од минатото не се доказ дека секоја врска што некогаш ќе ја имате ќе пропадне“, вели Дан-Канингем.

Имате премногу лутина

Држењето на вашиот гнев поради неправдата (или воочената неправда) на крајот може да ја уништи нашата врска.

„Незадоволствата градат невидливи ѕидови меѓу вас и вашиот партнер“, рече таа.

Се обидувате да го промените партнерот

Ако сме во врска, не треба да ги менуваме партнерите, туку да ги сакаме, вклучувајќи ги и нивните маани и доблести.

„Сакајте ги вашите партнери такви какви што се наместо да се обидувате да ги промените или „поправате“, заклучи Дан-Канингам.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот