6.8 C
Скопје

Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

„Мамооо. Мамаааа. Мамо. Мајко“ – ова веројано ѝ звучи познато на секоја мајка. Колку пати на ден вашите деца ви се обраќаат вака? Веројатно сосема доволно за да ве одведат до работ на нервите.

Дури и кога во близина има друга совршено способна возрасна личност – татко, дадилка или некој друг член на семејството – изгледа дека барањата за мајките никогаш не престануваат. Дали децата воопшто забележуваат други возрасни луѓе?

Д-р Рејчел Бусман, раководител на Одделот за анксиозност на Институтот „Child Mind“, вели дека постои причина зошто децата постојано ја бараат својата мајка.

unsplash

Земете ја предвид возраста на детето

Во зависност од возраста, постојат две различни ситуации“, вели Бусман за „Mom“. Ако станува збор за мали деца или деца од предучилишна возраст, ваквото однесување е сосема природно, па дури и соодветно.

Тие ја гледаат својата мајка и ја поврзуваат со задоволување на нивните потреби“, објасни таа.

Со други зборови, ако работите од дома или сте зафатени со некоја друга работа низ домот, тоа не значи ништо за вашето дете доколку сте во неговото видно поле.

unsplash

Тие не можат да го рационализираат тоа“, посочува Бусман.

Но, ако вашето дете е малку постаро и сè уште повторува „мама, мама, мама“ – ова може да биде поврзано со одредени промени во вашите животи. Дури и ако навидум сè е нормално, вашето дете е во можност да забележи какви било промени во вашата рутина.

Со други зборови, кога ќе ја изгубат својата рутина, децата најчесто се „фаќаат“ за она што го знаат и за што се чувствуваат безбедно, а тоа се нивните мајки.

unsplash

Проучете ги улогите на членовите на вашето семејство

Децата веројатно се навикнати да бараат од едниот родител да направи нешто специфично.

Честопати луѓето преземаат улоги во семејството“, вели Бусман.

Односно, кога детето ќе му се обрати на таткото, дадилката или на трет член на семејството, тие честопати со истото прашање се обраќаат на мајката која ја носи конечната одлука. Затоа децата несвесно се обидуваат да го забрзат тој процес и да ја „избркаат“ личноста која се наоѓа во средина и решаваат директно да ѝ се обратат на својата мајка.

unsplash

За да го избегнете ова и да го научите вашето дете да им се обраќа и на другите возрасни, треба да се обликува однесувањето што сакате да го видите.

Покажете му на детето што очекувате од него“, вели Бусман.

Ова може да значи создавање лесно разбирливи граници како црвено или зелено „светло“ на вратата на мајката или јасно посочување кој е „задолжен“ за децата тој ден или во одреден дел од денот. Исто така е важно, да ги информирате другите возрасни членови на семејството дека вежбате поставување граници, вели Бусман.

Поврзани вести

ФОТО | Провокативни кадри: Карлеуша покажа зошто има толку следбеници на Инстаграм

Слободен печат

Девојка на „ТикТок“ снима содржина што е вообичаена во Америка, но навредлива во Русија

Слободен Печат

ВИДЕО | Настап полн емоции – Васил Гарванлиев настапи на првото полуфинале на Евросонг

Слободен печат

Ема Вотсон стави крај на молкот: Актерката се огласи на „Твитер“ за гласините за нејзината веридба

Слободен Печат

Прво починала нејзината голема љубов, а подоцна и таа добила страшни вести: Животната приказна на актерката крие потресни детали

Слободен печат

ФОТО | За жал тие се уште се достапни на интернет: Фотографии за кои Викторија Бекам би платила да бидат избришани од сеќавањата

Слободен печат

Остави Коментар