27.8 C
Скопје

Екс-Ју група за Македонија: Словенија, Црна Гора и светскиот шампион, предизвик за Лазаров и ракометарите

Ракометната репрезентација на Македонија денеска ги доби противниците за претстојното Европско првенство кое во јануари идната година ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

Ракометарите ги очекува тешка задача добија добро познати противници , две селекции се од поранешната СФР Југославија, а тука е актуелниот светски шампион.
Македонија се најде во групата А заедно со селекциите на Словенија, Црна Гора и Данска, а натпреварите ќе се играат во унгарскиот Дебрецин.


 

Избраниците на селекторот Лазаров првиот натпревар ќе го играат на 13 јануари идната година против Словенија, два дена подоцна е дуелот со Црна Гора, а во последното трето коло на 17 јануари ќе се сретне со Данска.
Како група на смртта е означена групата Ц во која се наоѓаат Хрватска, Србија, Франција и Украина.

Група А: Словенија, Данска, МАКЕДОНИЈА, Црна Гора.
Група Б: Португалија, Унгарија, Исланд, Холандија.
Група Ц: Хрватска, Србија, Франција, Украина.
Група Д: Германија, Австрија, Белорусија, Полска.
Група Е: Шпанија, Шведска, Чешка, БиХ.
Група Ф: Норвешка, Русија, Словачка, Литванија.

Поврзани вести

Евро 2020, Захариевски: Не треба да има замерки за фудбалерите, тие се борат, го даваат максимумот и треба да бидеме горди на нив

Зоран Спасоски

ВИДЕО: Шведска од пенал до прва победа на Евро 2020

Слободен печат

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Остави Коментар