Екс играчот на Вардар се врати во Скопје (ФОТО)

Поранешниот среден бек на РК Вардар чии бои ги бранеше седум години и со кој освои две титули во Лигата на шампионите, Игор Карачиќ повторно се врати во Скопје.

Причината за неговото враќање е болката што подолго време ја чувствувал во пределот на градниот кош поради континуираните удари што ги добивал за време на ракометните натпревари.

По телефонските консултации со доктор Ивановски од „Аџибадем Систина“, решил да направи кратка пауза од тренинзите и да го реши својот здравствен проблем.

– Во Скопје дојдов специјално за да направам преглед и контрола кај д-р Михајло Ивановски. Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ работат професионалци на кои без размислување им го препуштам моето здравје. Долги години додека играв за Вардар соработував со нив, тие знаат што е најдобро за нас, спортистите, и моето здравје и затоа се вратив тука – рече Карачиќ.

Прочитајте и...  Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Михајло Ивановски, специјалист по трауматологија, вели дека по телефонскиот разговор во кој Карачиќ се пожалил на болка, договориле термин и хрватскиот репрезентативец дошол во Скопје на преглед.

– По деталните испитувања, поставивме дијагноза воспаление на второто ребро, местото каде што се припојуваат мускулите, и веднаш почнавме со третман. Денеска е аплицирана првата доза на PRP-третман во пределот на повредата, па се очекува за кратко време значително подобрување кај Карачиќ. За побрза рехабилитација на младиот ракометар, неопходна е и физикална терапија – вели Ивановски.

30-годишниот Карачиќ од оваа сезона игра за полскиот ракометен клуб Келце.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат