„Ековита” против изградба на гасна централа од комунален отпад во Неготино

Здружението на граѓани „Ековита” е против изградба на гасна централа од комунален отпад во Неготино,  вели Сашко Тодоров, биолошки инженер и претседател на неготинските екологисти, по нивните сознанија дека постои можност за отпочнување со реализација на гасни централи од комунален отпад во Неготино, Битола и Скопје.

-Откако се обративме до државни служби на највисоко ниво, добивме писмено известување дека согласно  Законот за стратешки инвестиции,  предложената инвестиција се уште е во фаза на разгледување. Веднаш кога ќе има конкретен предлог договор, тој ќе биде јавно објавен. Дополнително, ќе биде испратен и во вид на предлог закон до Собранието на Република Северна Македонија, појасни Тодоров.

Тој нагласи дека ваквиот одговор ги загрижува како екологисти.

Прочитајте и...  Зошто жените губат во градоначалничката трка?

-Сметам дека за вакви прашања, надлежните државни и локални органи треба да го почитуваат и мислењето на локалните жители. Во спротивно, ќе се соочат со нивното незадоволство, додаде Тодоров.

Тој рече дека будно ја следат состојбата со сите иницијативи коишто се преземаат, и ќе реагираат секогаш кога ќе се појави опасност од загрозување на животната средина.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар