-8 C
Скопје

Економијата и новиот црногорски премиер: Има уште многу да се оди до Луксембург!

„Би сакал да ја направам Црна Гора слична на Луксембург за четири години, со акцент на желбата сите да бидеме посолидарни и похумани, да живееме во држава што му служи на човекот и во која човекот ќе ѝ служи на државата“, е една од оценките на новиот премиер Здравко Кривокапиќ во експозето што минатата недела, како мандатар на новата влада, го изложи пред црногорскиот парламент со предлог на членовите на новиот владин кабинет.

Луксембург е земја со најголема просечна плата во Европа (4.000 евра), со највисоки социјални бенефиции (минималната плата е 2.200 евра), со најдобар животен стандард, а е европски лидер во почитување на човековите и граѓанските права и хуманиот начин на живот.

Црна Гора е на далечната периферија на Европа. Таа е регионален лидер во јавниот долг (со околу 90% од БДП), со најниска минимална плата (222 евра), со најниска покриеност на увозот со извозот (само 16 проценти), со голема зависност на економијата од туризмот, со ниски оценки за владеење на правото, со широко раширени сомнежи во точноста на претходната владина статистика „за благосостојбата“ што владее во државата…

Прочитајте и...  Западен Балкан ќе почека „уште неколку недели" за вакцини од ЕУ, проблем се достапноста на дозите

Кривокапиќ си постави висок репер и секој чекор кон стандардите на Луксембург би бил одличен.

Според неговото експозе, тој го гледа патот кон економскиот напредок преку намалување на привилегиите и бројот на државните службеници во јавната администрација, преку зголемување на одговорноста, борбата против корупцијата, реформата на економската политика и развојот на производството, преработувачката, информатичката технологија и зелената економија. Кривокапиќ најави развој заснован врз иновации и знаење.

Мандатарот изјави дека очекува следната година да ги координира јавните финансии во соработка со меѓународните финансиски организации – ММФ, Светска банка и Европската Унија – со нови меки заеми од 500 милиони евра, големи заштеди и затворање на „славините“ за сомнителни проекти.

Вратете го ресорот за Труд!

Сојузот на слободни синдикати (ССС) на Црна Гора потенцираше дека е незамисливо концептот на новата влада да не вклучува Министерство за труд и дека е факт дека „нема држава (ако има, тоа е реткост) што нема посебно Министерство за труд“.

„Тој ресор ги регулира проблемите за повеќе од сто илјади вработени и десетици илјади работодавци во државата“, вели генералниот секретар на ССС, Срѓа Кековиќ.

Прочитајте и...  Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Според најавата на мандатарот, ССС очекуваше тој да одржи консултации со нив пред објавувањето на предлогот за состав на Владата, што не се случи.

„ССС, како одговорен социјален партнер, подготви платформа на нашите очекувања од новата влада за тој очекуван разговор, кој не се одржа. Зошто мандатарот оцени дека ние, кои сме социјални партнери на Владата и кои претставуваме десетици илјади вработени, не треба да бидеме поканети на разговор, мандатарот треба да го даде одговорот на тоа прашање, а не ние“, потенцира Кековиќ.

На прашањето на „Вијести“ дали преместувањето на одделенијата и службите од едно министерство во друго може да значи промена на коефициентите за платите, Кековиќ објасни дека тоа не може да влијае на промената на платите, освен ако преместувањето не подразбира губење на раководните позиции.

Работодавачите задоволни од експозето

Унијата на работодавачи (УРЦГ) соопшти дека се добри сигналите во експозето на новиот премиер, бидејќи во него се укажува на намера да се зајакне транспарентноста на идната работа на власта и дека е добро што развојната економска политика, конкурентноста и одржливоста на јавните финансии се во фокусот на идните активности на Владата.

Прочитајте и...  ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

„Позитивно е и што работата на новата влада ќе се потпира врз Стратегијата ‘Европа 2020’, пред сè во смисла на најавата дека паметниот, одржлив и инклузивен раст ќе бидат принципите врз кои ќе се засноваат идните развојни процеси. Иако операционализацијата на планираните активности допрва треба да следи, содржината на експозето упатува на заклучок дека опфаќа и одредени области за кои УРЦГ се залагаше претходните години. Примери се најавената реформа на јавната администрација, во смисла на зајакнување на системот на отчетност, ефикасност и рационализација; намалувањето на јавната потрошувачка; владеењето на правото и борбата против сивата економија и корупцијата; инвестирањето во конкурентноста, производството и дигитализацијата, негувањето на животната средина, како и реформата и подобрувањето на образовниот систем“, оценија од УРЦГ.

УРЦГ очекува дека наскоро ќе имаат можност да организираат состанок со Кривокапиќ и министрите задолжени за создавање деловно окружување.

 

Преземено од „Вијести“ од Подгорица

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар