17.8 C
Скопје

Еколошки ужас: Штипски „Исар” собра 800 вреќи со отпад на дел од патот кон депонијата „Трештана Скала”

Околу 800 вреќи со отпад собраа вработените на штипското комунално претпријатие „Исар” покрај локалниот пат кој води до депонијата „Трештена Скала”. Директорот на ЈП „Исар”-Штип, Здравко Коцев вели дека во денешната акција учествувале речиси сите вработени. Исчистени се околу два километри покрај овој пат и реката Брегалница.

– Дојдовме овде за да покажаме, како треба да изгледа една убава околина во градот Штип и навистина ако се потрудиме сите, заедно со градоначалникот може да прерасне во убав туристички комплец, вели Коцев.

Посочи дека вработените колку и да го  чистат градот, населбите и зелените површини, а нема одговорност од страна на граѓаните со фрлањето на смет и шут, екипте и механизацијата на ЈП „Исар” нема да можат да постигнати низ сите реони. Нивната цел е градот да е чест, а најави дека вакви акции ќе следат и кон манастирот Света Недела, како и на други локации, каде што има мини депонии.

Градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов ја поздрави денешната акција и вели дека вака се сака својот град.

Поврзани вести

Трошка надеж за подобри односи на суперсилите во иднина

Слободен печат

ВИДЕО l Масовна тепачка во украинскиот Парламент: Се скараа пратениците од владејачката и опозициската партија

Слободен печат

Саливан: Бајден и Ердоган не се договорија за руските противвоздушни ракетни системи С-400

Слободен печат

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Санкционирани 106 возачи поради пребрзо возење во Тетово и Гостивар

Слободен Печат

Остави Коментар