Еко Герила: Општините често не постапуваат по пријавите на граѓаните за еколошка несовесност

Сметот што со години се остава на локација близу селото Доброште ќе достигне до огромна дива депонија, ако не се преземат мерки за расчистување, алармираат од еколошкото здружение Еко Герила од Тетово. На најновите фотографии од местото кои ги објавуваат, може да се види комунален смет и градежен шут во шумски предел.

-Согласно Законот за локална самоуправа, член 22, став (1) 4, општините се должни да транспортираат и преработуваат комунален цврст отпад, но тоа не го прават. За ова утрово биле контактирани Општина Теарце и нејзиниот градоначалник Исен Асани и следно е претставка до Инспекцискиот Совет на Република Северна Македонија и до Владата во Скопје, каде ќе бараме Општина Теарце и градоначалникот Асани да одговараат пред законот- информираат од Еко Герила.

Прочитајте и...  ЕВН: Броилата се отчитуваат, а корисниците добиваат порамнети сметки

Аријанит Џафери од Еко Герила објаснува дека повеќе пати се случува по добиена дојава за создавање на дива депонија тие да испратат барање да се расчисти сметот до инспекторите и до општините, но нема реакција од надлежните во локалните самоуправи. Освен во најновиот случај со Доброште, вели дека често пати барале до Општина Тетово да постапува за одредени состојби.

-Се случува често, иако неколку пати е пријавен проблемот, да не биде решен. Потоа доколку по одреден временски период нема резултат се одлучуваме да се јавиме во Инспекцискиот совет. Таа установа е надлежна да утврди зошто на пример инспектор или општинска служба не постапила по пријавата на граѓаните- објаснува Џафери.

Општина Тетово на савојата интернет страница има подкатегорија Е-репорт каде граѓаните и директно можат да пријават несовесните однесувања на физички и правни лица кои со своите постапки ја загадуваат животната средина. Општинските еколошки инспектори ќе реагираат за секој случај пријавен од страна на граѓаните, кои мора да пополнат образец и да испратат фотографии од местото на настанот, се вели на интернет страницата.

Прочитајте и...  Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

На почетокот на октомври, градоначалниците од Полошкиот регион добија насоки од експерти како да се реализира првата фаза од долгорочниот план за справување со отпадот и формирање на регионална депонија Русино.

Планот опфаќа три фази во периодот 2019-2029, а во првата се предвидува формирање заедничко јавно претријатие како и брзи и итни мерки за подобрување на сегашниот статус на депонијата Русино.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат