-2 C
Скопје

ЕК: Руската вакцина Спутник V нема да се дистрибуира во ЕУ

Одлуката на унгарските власти да дозволат употреба на руска вакцина против коронавирус „Спутник V” не се однесува на територијата на ЕУ, изјави портпарол на Европската комисија.

Никој од доброволците од првата фаза на тестирање на Спутник вакцината не заболел од Ковид-19

Европската унија претпочита сите вакцини што им се нудат на европските граѓани да бидат одобрени од Европската агенција за лекови.

– Поради итност, одделни земји можат да одобрат употреба на вакцина на нивна територија и да им ја дистрибуираат на своите граѓани. Но, ние сме за максимална транспарентност на процедурите поврзани со вакцините, рече портпаролот.

Објавена цената за „Спутник V“: Две дози од вакцината во странство за 20 долари, во Русија бесплатна

Европската комисија посочи дека државата е единствена одговорна за временски ограничена одлука во итни случаи.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Бочварски: Важно да ја подобриме конекцијата со Бугарија, но пругата е макотрпен процес -90 мостови и 32 тунели

Рускиот министер за индустрија Денис Мантуров на 13 ноември разговараше со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за производство на руската вакцина во Унгарија, каде што веќе почнаа подготовките на производствени капацитети.

Сијарто рече дека испораката на мали серии на руската вакцина Спутник V во земјата ќе почне во декември, а поголеми количини може да се очекуваат во јануари.

Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Вакцината на „Модерна“ има 100% ефикасност кај тешките случаи на зараза со ковид-19

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар