ЕК ја уверува јавноста дека има доволно резерви на гас за оваа зима

И опишавме на руската делегација како Украина постепени ги инкорпорира европските енергетски правила и дека идната спогодба мора да ги почитува сите европски регулативи, руската страна од нас бараше гаранции дека ЕУ законодавството ќе биде соодветно применето во украинското – објасни комесарот Шефчович.

Европскиот комесар задолжен за енергетика, Марош Шефчович одржа нова рунда трилатерални разговори со Русија и Украина попладнево за транзитот на рускиот гас кон ЕУ преку Украина, ЕУ не очекува проблеми со снабдувањето оваа зима.

– Знам дека ова е многу чувствително прашање и затоа блиску соработуваме со сите оператори да се осигуриме дека има подготвеност на највисоко ниво, можам да ја уверам јавноста во Европа дека резервите на гас се полни за 98 отсто, Украинците имаат четири милиони кубни метри, што е повеќе од минатата година, имаме резервни планови, уверен сум дека е од интерес и на Украина и на Русија снабдувањето да продолжи без прекини и оптимист сум дека ќе најдеме решение – изјави Шефчович попладнево пред новинарите.

Прочитајте и...  Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Тој додаде дека за време на состанокот воопшто не станало збор за негативни сценарија и дека позитивната и конструктивната средба била фокусирана на изнаоѓање начини за соработка.

Договорот помеѓу Русија и Украина за транзит на гас завршува на крајот на оваа година, и двете страни не успеваат да се договорат за следните чекори. На трилатералната средба денеска, покрај еврокомесарот, беа присутни украинскиот министер за енергија, Олекси Оржел, рускиот министер, Александер Новак, како и претседателите на компаниите Нафтогас и Гаспром.

Трите страни попладнево разговарале за начинот на кој Киев треба да ги примени европските закони и правила во домашното законодавство, како и за временскиот рок на идната спогодба, цените и количините, информираа од Европската Комисија.

Прочитајте и...  Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

– И опишавме на руската делегација како Украина постепени ги инкорпорира европските енергетски правила и дека идната спогодба мора да ги почитува сите европски регулативи, руската страна од нас бараше гаранции дека ЕУ законодавството ќе биде соодветно применето во украинското – објасни комесарот Шефчович.

Киев и Москва сега треба да продолжат со разговорите во наредниот период на билатерално ниво и очекувањата се да се закаже нова политичка средба кон крајот на октомври со надеж дека ќе биде до тогаш постигнат напредок.

Шефчович се осврна и на кризата во Саудиска Арабија каде нападот на дронови врз нафтени станици предизвикува раст на цените на нафтата во Европа.

– Мислам дека ова е уште еден доказ дека хибридните војни се штетни за политичката и енергетската стабилност, за прв пат гледаме како неколку дронови можат да направат толку голема штета на глобален нафтен снабдувач – истакна еврокомесарот.

Прочитајте и...  Израелски полицајци убија невооружен Палестинец со посебни потреби

Тој посочи дека постојат резерви на нафта за најмалку три месеци и дека и покрај промените во цените ситуацијата ќе се стабилизира.

– Ова покажува за ЕУ колку е важен процесот на декарбонизација, да се биде помалку зависен од увезена енергија е исклучително важно и ќе биде врвен приоритет на идната Европска Комисија – додаде Шефчович

Прочитај повеќе

Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

МИА Агенција

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција