19.8 C
Скопје

ЕК: Ја следиме ситуацијата со повлекувањето на руската војска

 Европската унија соопшти дека внимателно ќе го следи најавеното повлекување на руските воени сили од границата со Украина и Крим, изјави денеска портпарол на Европската комисија.

– Она што е важно за ЕУ ​​е што ќе се случи на теренот од денеска. Ја потврдуваме нашата непоколеблива поддршка за независноста на Украина, суверенитетот и територијалниот интегритет во нејзините меѓународно признати граници, изјави портпаролот.

Тој објасни дека ЕК исто така ја повикала Москва да ја поништи својата одлука за затворање на одредени делови на Црно Море до 31 октомври и да го ограничи пристапот до воздушниот простор над Крим, сметајќи дека тоа е натамошно кршење на меѓународното право насочено кон дестабилизација на регионот. 

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар