EK: ЕУ да се подготви за подлабока економска криза

Претходната прогноза на Комисијата предвидуваше рецесија од 7,4 отсто за ЕУ и 7,7 отсто за еврозоната во 2020.

Споредн новите економски проекции на ЕК за земјите од ЕУ и еврозоната сликата за економската криза е мрачна и истата ќе биде проследена со длабока рецесија.

Анализите на службите на ЕК покажуваат дека во текот на оваа година, економијата на ЕУ ќе се стесни за 8,3 отсто, а во еврозоната стапката достигнува 8,7 отсто. За 2021 се очекува раст од 5,8 отсто во ЕУ и 6,1 отсто во еврозоната. Во споредба, пролетната прогноза на Комисијата предвидуваше рецесија од 7,4 отсто за ЕУ и 7,7 отсто за еврозоната во 2020.

Извештајот го зема предвид фактот дека ризиците остануваат “исклучително високи” бидејќи е непознато дали во наредните месеци повторно ќе треба да се затворат економиите и да се воведат нови строги рестриктивни мерки доколку вирусот повторно се рашири. Во некои европски региони веќе се јавува нов бран, а есента и зимата би можеле да ја влошат дополнително состојбата.

Прочитајте и...  Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Анализите на Комисијата тргнуваат од претпоставката дека мерките прогресивно ќе се олабавуваат и дека нема да има втор бран на Ковид-19.

Европската Комисија предупредува дека во посебно кревка состојба е пазарот на трудот, и дека многу компании може да се најдат во ситуација на недостаток на ликвидност, бидејќи загрозена е стабилноста на финансиските пазари.

Европската извршна власт стравува од зголемени протекционистички политики кои би имале „негативни последици” врз глобалната трговија.

Прочитај повеќе

Пренџов: Доколку се појавиме со двоецот Заев – Ахмети во Брисел ќе добиеме ист или полош одговор од минатата година

Слободен печат

Тензично во Минск: Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на градот (ВИДЕО)

Слободен печат

Затнати цевки причина за нови прекини во водоснабдувањето во Тетово

Слободен печат

Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

МИА Агенција

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат