ЕХФ потврди: Е. Пелистер директно во групната фаза во Лигата на Европа, Пролет во квалификациите

Фото: Еурофарм Пелистер

Европската ракометна федерација (ЕХФ) потврди дека Еурофарм Пелистер  исто како и минатата сезона ќе игра директно во групната фаза во Лигата на Европа, додека вториот македонски претставник Пролет го чекаат квалификации за пласман.

Битолчани на жрепката за одредување на групите ќе се најдат во вториот шешир заедно со екипите на Савехоф, Фади Винтертур и Чеховски Медведи.

Во првиот шешир за се наоѓаат Магдебург, Нант, Бидасоа и Татабања, додека во третиот шешир се екипите на Горење, АЕК, Татран Прешов и Кокс.

Вториот македонски претставник, Пролет, својот противник во квалификациите ќе го дознае на 20 јули и ќе биде носител на натпреварите кои ќе се играат на 28/29 август, односно 4/5 септември.

Видео на денот