ЕХФ го откажа женскиот фајнал фор

Европската ракометна федерација одлучи да го откаже фајнал фор турнирот во женската Лига на шампиони кој требаше да се игра во Будимпешта.

Ова е второ одложување на завршниот турнир во женската ракометна ЛШ поради пандемијата на коронавирусот, оригиналниот датум за одржување на финалето беше 10 мај, потоа ЕХФ го одложи за септември, а дефинитивно го откажа фајнал фор турнирот кој традиционално се одржува во „Ласло Пап“ арената во Будимпешта.
ЕХФ одлучи дека здравјето на ракометарките е најважно и не сака да ризикува.

Завршницата во машката Лига на шампиони исто така е презакажана, фајнал форот на кој ќе учествуваат најдобрите четири екипи од групната фаза ќе се одржи во декември годинава, што е нелогично бидејќи новата сезона треба да стартува веќе во септември.

Прочитајте и...  Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат