ЕГЗОСКЕЛЕТ КОЈ ЧИТА МИСЛИ: Најновото достигнување на науката кое парализираниот Тибо го направи да се чувствува како „првиот човек на месечината“

Посебно роботско одело кое „чита мисли“ му овозможи на маж со парализирани екстремитети да ги придвижи рацете и нозете, рекоа француските научници, а објави „Индепендент“.

Човекот познат само како Тибо (30), изјави дека неговите први чекори во роботското одело го направиле да се чувствува како „првиот човек на Месечината“.

Системот, кој работи со снимање и декодирање на сигнали од мозокот, беше тестиран при двегодишната студија на француските научници во биомедицинскиот научен центар Клинатек на Универзитетот во Гренобл.

Научниците рекоа дека роботското одело сѐ уште е во експериментална фаза, но исто така посочија дека има голем потенцијал да го подобри животот на пациентите и нивната автономија при движењето.

Носејќи роботски екстремитети, Тибо можел да оди и да ги движи своите раце, а роботот бил врзан за таванот за да му помогне при балансирањето во одењето.

Прочитајте и...  Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Како дел од тестирањето, тој бил опериран и му биле поставени два импланти во делот од мозокот кои го контролираат движењето на телото. 64 електроди на секој имплант ја читаат активноста на неговиот мозок и ги испраќаат инструкциите во компјутер.

Специјален софтвер потоа ги чита мозочните бранови и ги претвора во инструкции за егзоскелетот.

– Се почувствував како да сум првиот човек на Месечината. Не можев да одам две години. Сум заборавил да стојам, и заборавив дека вообичаено сум повисок од другите луѓе во собатата – истакнал Тибо.

Професорот Алим Луис Бенабид, главниот неврохирург на Универзитетот од Гренобл, рече дека користениот егзоскелет бил првиот полу инвазивен бежичен мозочен компјутер дизајниран за долгорочна употреба за да ги активира сите парализирани екстремитети.

Прочитајте и...  Истражување на EY: Франција водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

Прочитај повеќе

Во луксузна вила била уапсена старлетата Тијана Ајфон поради приредување на масовни оргии! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Целата рап заедница го мрази, а добротврните организации ги одбиваат неговите донации: Кој е раперот за кого целиот свет зборува? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Станија се пофали дека добила 100 евра помош од државата, па ги почасти фановите со разголени фотографии (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајката на фудбалерот Нејмар се смири со 30 години помладиот љубовник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на легендарниот фудбалер, секс-бомбата Бјанка го препоти тренерот во паркот! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Срцето ми е скршено, но вака е подобро“: Џеј Ло ја откажа свадбата со Алекс Родригез!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позната инфлуенсерка позира потполно гола, интимните места ги сокри со пена! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Розга проговори за љубовта: Во животот се доаѓа кога најмалку се надевате и очекувате!

Слободен Печат

Снаата на Лепа Брена се возеше во бесниот автомобил од 130.00 евра: Регистарските таблици говорат се! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На Инстаграм ја следат 620.000 фанови, а таа призна дека не знае колку е 8х2! ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фановите на Бред Пит изненадени: Што се случува со актерот? (ФОТО)

Слободен Печат

Ирина Шајк одговори на гласините за бременоста: Тесниот црвен фустан мамеше погледи на секој чекор! (ФОТО)

Слободен Печат