ЕГЗОСКЕЛЕТ КОЈ ЧИТА МИСЛИ: Најновото достигнување на науката кое парализираниот Тибо го направи да се чувствува како „првиот човек на месечината“ – Слободен печат
МагазинТехнологија

ЕГЗОСКЕЛЕТ КОЈ ЧИТА МИСЛИ: Најновото достигнување на науката кое парализираниот Тибо го направи да се чувствува како „првиот човек на месечината“

Системот, кој работи со снимање и декодирање на сигнали од мозокот, беше тестиран при двегодишната студија на француските научници во биомедицинскиот научен центар Клинатек на Универзитетот во Гренобл.

Посебно роботско одело кое „чита мисли“ му овозможи на маж со парализирани екстремитети да ги придвижи рацете и нозете, рекоа француските научници, а објави „Индепендент“.

Човекот познат само како Тибо (30), изјави дека неговите први чекори во роботското одело го направиле да се чувствува како „првиот човек на Месечината“.

Системот, кој работи со снимање и декодирање на сигнали од мозокот, беше тестиран при двегодишната студија на француските научници во биомедицинскиот научен центар Клинатек на Универзитетот во Гренобл.

Научниците рекоа дека роботското одело сѐ уште е во експериментална фаза, но исто така посочија дека има голем потенцијал да го подобри животот на пациентите и нивната автономија при движењето.

Носејќи роботски екстремитети, Тибо можел да оди и да ги движи своите раце, а роботот бил врзан за таванот за да му помогне при балансирањето во одењето.

Како дел од тестирањето, тој бил опериран и му биле поставени два импланти во делот од мозокот кои го контролираат движењето на телото. 64 електроди на секој имплант ја читаат активноста на неговиот мозок и ги испраќаат инструкциите во компјутер.

Специјален софтвер потоа ги чита мозочните бранови и ги претвора во инструкции за егзоскелетот.

– Се почувствував како да сум првиот човек на Месечината. Не можев да одам две години. Сум заборавил да стојам, и заборавив дека вообичаено сум повисок од другите луѓе во собатата – истакнал Тибо.

Професорот Алим Луис Бенабид, главниот неврохирург на Универзитетот од Гренобл, рече дека користениот егзоскелет бил првиот полу инвазивен бежичен мозочен компјутер дизајниран за долгорочна употреба за да ги активира сите парализирани екстремитети.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close