Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Гамал и Ала Мубарак беа обвинети дека стекнале поголем дел од акциите на неколку банки преку деловни активности што служеле како параван за измама, со што прекршиле закон.

Египетски суд денеска ги ослободи двата сина на поранешниот претседател Хосни Мубарак, кој беше разрешен во 2011 година, како и шест други обвинети за финансиски малверзации.

Гамал и Ала Мубарак беа обвинети дека стекнале поголем дел од акциите на неколку банки преку деловни активности што служеле како параван за измама, со што прекршиле закон. Двајцата беа уапсени во септември 2018 година, но беа ослободени со кауција.

Гамал Мубарак, кој беше претседател на политичкиот комитет на партијата за време на времето на неговиот татко, се сметаше за наследник на претседателот во Египет. Неговиот брат Ала не беше во политиката, но беше обвинет дека стекнал богаство благодарение на врските на неговиот татко.

Прочитајте и...  Американска помош во заштитни средства за албанските лекари

И двајцата веќе беа уапсени во 2011 година по разни обвиненија, но беа ослободени. Во 2015 година двајцата и Мубарак беа осудени на три години затвор за проневера на повеќе од десет милиони евра државни пари. Синовите на Мубарак претходно ја издржаа таа казна.

Роден во 1928 година, Хосни Мубарак беше првиот претседател кој беше соборен за време на бранот улични протести во арапските земји од регионот, движење наречено „Арапска пролет”. Тој беше на власт повеќе од 30 години.

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција

Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Слободен печат

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија продолжува да го зголемува извозот на оружје

МИА Агенција

АХВ потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американските федерални резерви воведоа нови мерки за американските компании

Дејан Андоновиќ

Нова жртва на коронавирусот во Косово, досега седуммина починати

МИА Агенција

Жителите на Москва бегаат на село, а локалното население се жали дека со себе го носат коронавирусот

Слободен печат

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Слободен печат

Бебето со Ковид 19 било во болница во Кочани, се чекаат 16 брисеви од вработените

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

МИА Агенција