Египет на референдум ќе одлучува за продолжување на мандатот на Абдел Фатах ел Сиси

Од денеска до 22 април Египѓаните ќе можат на референдум да гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ел Сиси, соопшти денеска Државната изборна комисија.

Египѓаните во странство во дипломатските мисии со гласањето почнаа вчера, кое за нив, ќе трае до утре.

Одлуката за распишување референдум е донесена  по гласањето во египетскиот Парламент, каде со големо мнозинство (531 од вкупно 554 пратеници) се поддржаа низа уставни амандмани, меѓу кои и продолжување на претседателскиот мандат.

Уставот од 2014 година ограничува на два последователни мандати во траење од по четири години. Со предложените промени се овозможува продолжување на вториот мандат на Абдел Фатах ел Сиси од четири на шест години, кој би завршил во 2024 година. Тогаш претседателот би можел да се кандидира за трет, шестгодишен мандат, што би му овозможило да остане на власт до 2030 година. 

Прочитајте и...  Дополнета Уредбата за јавен превоз на патници: Маски и ракавици се задолжителни

Со измените на законот му се дозволува на претседателот и да именува правосудни функционери, да ја зајакне улогата на војската и да формира Горен дом на Парламентот.

За законот да стапи во сила мора да добие мнозинска поддршка на референдумот.

Прочитај повеќе

Гренел поднесе оставка од амбасадорското место во Германија, Трамп му подари фотеља

Слободен печат

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на Ковид-19 си заминала од Инфективна

Слободен печат

САД воведе санкции за превозниците на венецуелска нафта

Слободен печат

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Слободен печат

Паника во Грција: На летот од Катар откриени 12 заразени лица, сите патници во карантин

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Засега нема потреба од карантински мерки

Слободен печат

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

Слободен печат

Спасовски: Сите политички партии ќе си направат сопствена анализа и ќе учествуваат на изборите

Слободен печат

Заврши масовното тестирање во Вухан, откриени околу 300 асимптоматски случаи

Слободен печат

Дополнета Уредбата за јавен превоз на патници: Маски и ракавици се задолжителни

Слободен печат

МЗ: За 24 часа регистрирани 76 новозаразени, во Скопје активни се 338 случаи

Слободен печат