5 C
Скопје

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирусот, вакцинирајќи ги прво здравствените работници со вакцината на кинескиот гигант Синофарм.

Министерката за здравство, Хала Зајед, изјави дека здравствените работници во 40 болници, кои се наменети за изолација и лекување на пациенти со Ковид-19 низ целата земја, имаат предност во вакцинацијата.

Потоа ќе се вакцинираат старите лица и луѓето кои имаат хронични заболувања, рече Зајед.

Таа додаде дека луѓето треба да примаат две дози од вакцината во рок од 21 ден, а кинеската вакцина е ефикасна 86 проценти.

Прочитајте и...  Османи во Рим се сретна со иселеници – нагласена важноста на пописот

Поврзани вести

Каракачанов повторно провоцира: Го честиташе 8 Март со карта на Санстефанска Бугарија во која спаѓа и Македонија

Слободен печат

Панама усвои закон за борба против политичката дискриминација врз жените

Слободен печат

Пановски за Слободен печат: Овој полициски час го предлагав уште во октомври

Михаило Донев

Кина воведува здравствен пасош

Илинка Иљоска

Елези: Алтернатива е млада средовечна партија

Дестан Јонузи

Ајдини: Во Алијанса за Албанците има натпревар меѓу генерации

Дестан Јонузи

Остави Коментар