Ефес го прекина „владеењето“ на Фенербахче во Турција – Слободен печат
КошаркаСпорт

Ефес го прекина „владеењето“ на Фенербахче во Турција

Анадолу Ефес е шампион на Турција откако во мајсторката сп 89:74 го победи Фенербахче.

Кошаркарите на Анадолу Ефес ја крунисаа одличната сезона со титула во турскиот шампионат. Откако загубија во финалето на Евролигата, кошаркарите на Ефес сепак кренаа шампионски трофеј откако во седмиот одлучувачки натпревар од финалето со убедливи 89:74 го победија
Фенербахче и ја прекинаа доминацијата на лутиот ривал кој во последните пет години, дури четири пати ја освојуваа титулата.

Ова беше прва титула за Анадолу Ефес по пауза од 10 години, а вкупно 14 во клупската историја, додека Фенербахче остана на девет шампиоски титули.

Вообичаено, најефикасен во редовите на Анадолу беше Шејн Ларкин со 38 поени, а Василије Мициќ уфрли 20 поени.  Кај Фенербахче најпрецизен беше Костас Слукас со 21 поен.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close