Едукативниот караван на ДИК ја посети цела држава

Едукативниот караван на Државната изборна комисија (ДИК) што траеше во изминатите две недели заврши, а посети вкупно 15 градови и тоа Велес, Штип, Кочани, Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга, Струмица, Куманово, Гевгелија, Вевчани и неколку општини во Скопје, покривајќи што поголем број на гласачи на територијата на државата, информираат од ДИК.

Оттаму посочуваат дека ДИК во пресрет на Претседателските избори 2019 и во склоп на кампањата „Глас по глас” одлучи на ваков пристап до граѓаните со цел директна комуникација.

– ДИК во текот на кампањата со граѓаните сподели информации за нивните права, ги информираше за методите на гласање, едуцираше за значењето и одговорноста на гласот, и ги посочи забраните кои постојат на гласачките места. Овој начин на комуникација со граѓаните помага вистинската информација да дојде до секој гласач и да се надминат недоразбирањата во јавноста. Индивидуалниот пристап овозможи на ДИК до детаљ да ја пренесе сржта на кампањата „Глас по глас” потенцирајќи дека секој глас значи остварување на демократијата во државата, се вели во соопштението од ДИК.

Прочитајте и...  Рекорд на новозаразени во Индија: Вкупниот број на заразени лица е речиси 2,4 милиони

За граѓаните кои не успеаја да се информираат за своите интереси и права, од ДИК посочуваат дека тоа може да го направат со посета на официјалните социјални медиуми на ДИК (на Фејсбук фан страната и на Твитер профилот), но и на нивната официјалната веб страна.

Прочитај повеќе

Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Слободен печат

Работните места главни жаришта на коронавирусот во Франција

Слободен печат

Харис го обвини Трамп за ситуацијата со Ковид-19 во САД

Слободен печат

ЦИВИЛ го осудува говорот на омразата од директорката на делчевскиот здравствен дом

Слободен печат

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи барале да не одат во училиштата, но биле одбиени

Слободен печат

Белгија: Пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

МИА Агенција

Повеќето новозаболени во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

Слободен печат

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита кои биле клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Слободен печат

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Слободен печат

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат