Едуард Филип: Ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан”

Францускиот премиер прецизираше дека се размислува за сите „можности на регионално подигање на мерките за ограничено движење”.

На прашањето од пратениците во Националното собрание, каде што е сослушуван од Парламентарната мисија за следење на епидемијата на коронавирусот, заедно со министерот за здравство, премиерот Едуар Филип, изјави дека „веројатно подигањето на мерките за ограничено движење нема да се случат одеднаш и за сите”, јави дописникот на МИА.

Тој нагласи дека ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан” и „дека ниту еден здравствен систем во светот не е изграден, димензиониран, да се соочи со она што го живееме”.

Едуард Филип понатаму прецизираше дека се размислува за сите „можности на регионално подигање на мерките за ограничено движење”.

– Ние не знаеме се. Одлуките што ги донесуваме често се донесуваат врз основа на информации што понекогаш се нецелосни и честопати противречни.

Прочитајте и...  Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Едуар Филип рече дека ја дели „загриженоста” за „екстремно тешките” последици врз економијата.

– Тие се крајно тешки за нашата земја, прекин на глобалниот економски циклус, значително намалување на светската побарувачка. Апсолутно е сигурно дека здравствената криза најверојатно ќе биде засилена од економска криза, а можеби утре и финансиска криза, додаде тој.  Филип додаде дека помошта на владата за претпријатијата, а особено воспоставување на делумна активност, е систем на помош кој според него е „најдарежлив во Европа”.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат