Едноставно најдобри: Петта шампионска круна на Вардар во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар во своето седмо финале во СЕХА-лигата успеаја да го одбранат трофејот во ова натпреварување и по петти пат да ја подигнат титулата. Втора сезона по ред во големото финале, вардарци успеваат да го надиграат Загреб и да слават со резултат 23:26.

Натпреварот изобилуваше со груби стартови, а дамка во првиот дел беше повредата на Дисингер, кој по еден старт на Поточник лошо падна со левиот лакт на теренот, по што мораше да биде изнесен од теренот.

Тимот на Парондо го доби првиот дел со 14-12, а шокот од повредата на својот соиграч беше очигледен кај црвено-црните кои дозволија на стартот од второто полувреме Загреб да изедначи. Во последните десет минути македонскиот првак создаде четири гола предност кои успеа да ги сочува до крај и да слави.

Прочитајте и...  Арсенал триумфално во Пиреја, страшен пресврт на Ренџерс (ВИДЕО)

Кристопанс постигна 7 голови, додека Скубе и Дибиров постигнаа по 5 гола. Милосављев на голот имаше 9 одбрани.

Мешков Брест пак го освои третото место. Во малото финале во Брест, домашната екипа беше подобра од Нексе Нашице со 19-24.

Прочитај повеќе

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

шест − 3 =

Прочитај повеќе

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Абидал: Проблем со Меси? Една важна работа научив овие денови!

Слободен печат