5 C
Скопје

Едноставни и вкусни: Меки бисквити со тиква

Забавувајте се ова попладне во кујната и направете ги овие едноставни, а вкусни печени колачиња во чиј состав е и тиквата. Нивниот специфичен вкус, ќе ве натера да ги подготвувате почесто…

СОСТОЈКИ:

– 120 г тиква
– 175 г брашно
– 1 јајце
– 125 г путер
– 100 г кафеав шеќер
– 1 лажичка цимет
– 1 рака сечкано чоколадо

ПОДГОТОВКА:

Тиквата сварете ја и оставете ја да се излади целосно, па испасирајте ја. Во сад ставете ги путерот и шеќерот и матете со миксер да добиете воздушест, бел крем. Додајте го јајцето, потоа тиквата. Оставете го миксерот и мешајте со дрвена лажица. Готовата смеса ставете ја во шприц и формирајте бисквити, на плех обложен со хартија за печење. На секое колаче ставете по неколку парчиња сечкано чоколадо. Ставете да се печат во рерна претходно загреана на 180 степени.

Прочитајте и...  Големиот Том Хенкс стана ѕвезда на стримингот

 

Поврзани вести

Миа Фароу призна дека Вуди Ален ѝ бил најголемата грешка во животот

Слободен печат

Вака живее денес Сузан Бојл: На сметката има милиони, го смени изгледот и не сака да се мажи

Слободен печат

Чајот од оригано идеален за ублажување на кашлица и искашлување на слузта

Слободен печат

Дневен хороскоп за 27 февруари: Денеска никој нема да остане рамнодушен на вашиот шарм

Теодора Циклевска

Виц на денот: Ѕвезда

Слободен печат

На денешен ден – 27 февруари

Слободен печат

Остави Коментар