Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Анксиозноста не е само привремено чувство, кое ве обзема кога имате „тесен“ рок на работа или треба да пробате нешто ново, она со што се среќавате за првпат во вашиот живот.

Постојано е присутна и понекогаш се појавува дури и ако нема најмала причина за вознемиреност. Ако страдате од анксиозност, еве совет што може да помогне да се ублажи состојбата.

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ понекогаш е доволна за да се разбие маѓепсаниот круг на вознемиреност, вина и загриженост, вели психолозите.

Тоа е едноставен метод за дишење што го запира чувството на вознемиреност, дејствувајќи на воспалителни процеси во телото, кои почнуваат да „дивеат“ поради ненадеен скок на стрес хормонот, кој се јавува кога имаме напад на анксиозност.

Прочитајте и...  ФАСТ-тест - за брзо препознавање на мозочен удар

Еве што треба да направите:

Седнете во удобна положба, исправете се и поставете го врвот на јазикот така што ќе го допирате работ на непцата, веднаш зад предните заби на горната вилица. Свесно намалете ја дијафрагмата, длабоко вдишете преку носот, броејќи во себе до четири.

Држете го здивот броејќи до седум, а потоа отворете ја устата малку и издишувајте полека, на уста, броејќи до осум.

Циклусот повторете го четири пати.

Првите неколкупати можеби ќе имате чувство на блага вртоглавица, но наскоро ќе престане.

Оваа техника на дишење обезбедува моментално олеснување на поблаги напади на анксиозност, но нејзиниот полн ефект ќе го почувствувате по осум недели во текот на кои ќе ја вежбате оваа вежба двапати на ден, без разлика дали сте во „криза“ или не.

Прочитајте и...  Повеќе не живеат во Лос Анџелес - Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Прочитај повеќе

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски