Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Почекавме да заврши и последниот натпревар од групата „Х“ на Светското првенство, Словенците славеа против Белорусија со 29:25, иако на полувремето беше нерешено 15:15.

Во победничките редови осум голови запиша Јанц, еден помалку Доленец, а на спротивната страна Каралек имаше седум голови.

На конечната табела Русија ја освои првата позиција со пет бодови, пред Словенија (четири), Белорусија (три), овие првопласирани три одат во вториот круг, додека Јужна Кореја со трите порази се сели во „Президент купот“.

Веќе е формирана новата група „4“ во главната фаза на Мундијалот, а таму ќе се најде и македонската репрезентација која ќе биде единствената без бодови.

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Веќе е и познат распоредот нашите најдобри ракометари кои ќе играат во истата сала во Каиро, стартуваме в среда против Словенија, па на 22 јануари се среќаваме со Русија и завршуваме на 24 јануари против Белорусија.

Прочитајте и...  Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но...

Доколку сакаме да бидеме меѓу првопласираните две селекции во оваа група и бидеме дел од четвртфиналето на СП ќе мора да оствариме три максимални победи.

Светско првенство Египет 2021

Главна фаза, група „4“

Табела:

1. Шведска 4 бодови
2. Русија 3
3. Египет 2
4. Словенија 2
5. Белорусија 1
6. Македонија 0

Двојки –

20 јануари
Шведска-Белорусија
Русија-Египет
Македонија-Словенија

22 јануари
Египет-Белорусија
Словенија-Шведска
Македонија-Русија

24 јануари
Русија-Шведска
Словенија-Египет
Белорусија-Македонија

Поврзани вести

Елмас наскоро ќе добие нов тренер, позната листата на наследници на Гатузо

Слободен печат

Чави е подготвен да седне на клупата на Барселона, веќе го знае и првото засилување

Слободен печат

Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но…

Слободен печат

Вчера стана најмлад Англичанец кој постигнал гол во ЛШ, денеска одлучи да игра за Германија

Слободен печат

ВИДЕО: Легендарниот Шекил О`Нил на српски јазик со пофалби за Јокиќ!

Слободен печат

Изненадувачки, Ѓоковиќ не е меѓу кандидатите за наградата „Лауреус“

Слободен печат

Остави Коментар