ЕДИНСТВЕНА МОЖНОСТ ЗА МИРНО РЕШЕНИЕ: Властите во Хонг Конг бараат демонстрантите да се предадат

Шефицата на Владата Хонг Конг, Кери Лам, изјави денеска дека демонстрантите под полициска опсада на универзитетски кампус имаат само можност да се предадат ако сакаат мирно решение.

– Ова може да се постигне само со целосна соработка со демонстрантите, вклучувајќи ги, се разбира и оние кои предизвикуваат немири. Тие мора да го прекинат насилството, да се предадат и да си заминат мирно со почитување на полициските инструкции, нагласи Лам.

Тоа беше нејзина прва прес-конференција откако демонстрантите во неделата го окупираа Политехничкиот универзитет, бастион на петмесечниот протест. Стотина антивладини демонстранти останаа забарикадирани на Политехничкиот универзитет во Хонг Конг денеска, опколени од полицијата додека опсадата врз кампусот на универзитетот влегува во третиот ден.

Прочитајте и...  Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Според локалните медиуми, повеќе од 200 млади демонстранти го напуштиле Политехничкиот универзитет, придружувани од медијатори на кои полицијата им дозволи да влезат.

На демонстрантите под 18-годишна возраст им беше дозволено да заминат без апсење, јави Би-Би-Си, но постари лица се приведени.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат