Единаесетти ден протест на Србите од Звечан и Северна Митровица

Фото: Косово онлајн

Србите од Звечан и Северна Митровица 11-ти ден протестираат пред барикадата што војниците на КФОР ја поставија во близина на општинската зграда во Звечан, за да го изразат своето незадоволство од настаните од 26 и 29 мај.
Војниците на КФОР денеска не се стационирани на раскрсниците во Звечан.

Поминаа 14 дена од инвазијата на специјалните единици на косовската полиција во просториите на општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, а жителите на Звечан го продолжуваат протестот со барања специјалните единици да се повлечат и работниците да бидат им е дозволено да се вратат на своите работни места.

Граѓаните бараат и ослободување од притвор на двајцата уапсени Срби Душан Обреновиќ и Радош Петровиќ.

Пред три дена припадниците на КФОР делумно ја отстранија бодликавата жица што се наоѓаше на патот кон општинската зграда и пред која претходните денови се собираа граѓани, додека металната ограда што ги дели граѓаните од припадниците на КФОР остана на улицата.

Жицата остана на страничните приоди кон зградата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот