Еди Рама: Во Албанија нема ниту еден случај на коронавирус

Во Комисијата за национална безбедност, премиерот на Албанија Еди Рама, изјави дека во земјата не е регистриран ниту еден случај на коронавирус.

-Уште немаме ниту еден регистриран случај, но во соработка со СЗО, ги направивме сите чекори за да се соочиме со евентуалното појавување на коронавирусот и на територијата на Албанија. Од првите случаи во Кина, целиот свет влезе во една необична состојба. Секако, и ние веднаш започнавме со потребните контакти и во еден свет, кој е сè помал, заради интеракцијата, сите се изложени на ризик- изјави Рама.

Рама рече дека треба да се избегнат лажните вести и паниката. Од министерството за здраство, пак изјавија дека беа тестирани 17 лица и сите биле негативни на коронавирус.

Прочитајте и...  СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат