ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Над 100 земји и финансиски институции од целиот свет се собраа во Брисел и доделија 1,15 милијарди евра грантови, заеми и проекти.

Повеќе од успешна е меѓународната донаторска конференција која денеска се одржа во Брисел под мотото „Заедно за Албанија”, на која се собрани над милијарда евра, што ја „покрива целата фактура за обнова” па дури и повеќе од предвиденото.

Над 100 земји и финансиски институции од целиот свет се собраа во Брисел и доделија 1,15 милијарди евра грантови, заеми и проекти.

– Ние денеска бевме сведоци на огромна храброст и солидарност со Албанија. Успеавме да собереме 1,15 милијарди евра за да и помогнеме на Албанија, изјави еврокомесарот за соседска политика и преговори, Оливер Вархеји на крајот од конференцијата.

Албанскиот премиер Еди Рама не можеше да ја сокрие радоста од постигнувањето на целта, за која рече дека дури и не можел да замисли ваков исход.

Прочитајте и...  Во Беровско 62 лица со самоизилација, ниту еден со симптоми на коронавирус

– Кога доаѓавме тука шпекулиравме со бројки, бидејќи потребата беше многу голема. Велевме дека ако достигнеме 40 отсто од целата сума, можеме да се вратиме дома задоволни, ако достигнеме 50 отсто од вредноста, може да сметаме дека сме успеале, додека над 50 отсто од сумата би било магија. Ова е надвор од фантазија, изјави Рама.

– Дозволете ми да цитирам нешто од Библијата и Куранот каде се вели „затоа што во еден дух се крштеваме, во едно тело и сите доаѓаме со ист дух. Ако еден член страда, сите страдаат заедно, ако еден член е почестен, сите уживаат заедно”. Почестен сум и се надевам дека сите уживате заедно поради мене и Албанија. Не можам да заминам без да заклучам со Библијата и Куранот: Човештвото е единствен народ, рече Рама.

Прочитајте и...  Уште две жртви од Ковид-19 во Албанија, вкупно 15 лица

Албанија очекуваше да обезбеди на конференција 350 милиони евра или заедно со поволни кредити 450 милиони евра.

Прочитај повеќе

МАПАС: Средствата од задолжителните пензиски фондови се во сопственост на членовите

Слободен печат

Се изработува решението кое ќе бара законска измена со цел породилното отсуство да се продолжи

Слободен печат

Јовановски: Досегашните мерки се примарно насочени кон зачувување на нископлатените работни места

Слободен печат

САД открија тунел за криумчарење дрога под мексиканската граница

Слободен печат

Бесплатен електронски пристап до објавените уредби со законска сила на веб-страницата на Службен весник (ДПЛ)

Слободен печат

Првоаприлско изненадување: Скопје завеано во снег (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

Слободен печат

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Трипуновски со апел да се исплатат субвенциите на тутунарите

Слободен печат

Кинеските научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Слободен печат

Славевски: Да се преиспита сетот мерки на Владата

Слободен печат

Неверојатен подвиг: Италијански лекари отстраниле тумор на пациент заболен со коронавирус

Слободен печат