Еди Рама го тужи Рамуш Харадинај за „клевета“

Рама го тужи Харадинај во врска со неговите изјави за размената на територии со Србија.

Премиерот на Албанија Еди Рама поднесе тужба против премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, за клевета. Рама тужбата ја поднесе пред Основниот суд во Приштина.

Рама го тужи Харадинај во врска со неговите изјави за размената на територии со Србија.

Во тужбата се споменуваат неколку емисии, во кои Харадинај зборувал на оваа тема и го обвинил Рама, дека заедно со претседателот на Косово, Хашим Тачи и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја иницирале идејата за размена на територии помеѓу Србија и Косово.

– На 17.10.2019 и 29.10.2019, тужениот Рамуш Харадинај, во време на дадената изјава, вршител на должноста премиер на Република Косово, во текот на едно интервју за новинарот Артур Жеј, објавено во емисијата 360 степени на датум 17.10.2019 како и за време на интервјуто дадено на 29.10.2019 година во емисијата Пресинг Зона на Т7, говорел невистинити работи на адреса на тужителот со последици по неговата чесност, персоналност и репутација-, се вели во тужбата.

Прочитајте и...  Еден случај од Крушено, четири новозаболени во Прилеп

Премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, рече дека ќе одоговори на поканата на судот, и додаде дека тужбата нема никаква база.

„Тужбата од страна на премиерот Рама е целосна неоснована, се работи за политички диверзитет што се прави од негова страна за да ја избегне одговорноста. Нашиот народ и Косово има луѓе кои ќе ја бранат неа во секое време“, напиша Харадинај.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат