Еден загинат и тројца повредени во пукање во Берлин

Едно лице загина, а тројца се повредени синоќа од огнено оружје пред салата Темподром во Берлин, каде се одржуваше Вечер на турската комедија, соопшти германската полиција.

Во соопштението се наведува дека непознати лица отвориле оган, а потоа успеале да побегнат.

Се уште не е познато дали вооружениот инцидент е поврзан со манифестацијата во Темподром.

Берлин е еден од европските главни градови со најголема стапка на убиства по глава на жител.

Прочитајте и...  Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

Прочитај повеќе

Расте бројот на заболени во земјава, засега нема поригорозни ограничувања на движењата

Слободен печат

Над 800 лица починаа изминатото деноноќие во САД, Пелоси со остри критики кон Трамп

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Петар Гошев: Коронавирусoт ќе помине, моралната чума потешко

Слободен печат

Тачи денес ги почнува консултациите за формирање нова влада на Косово, првата средба со Курти

Слободен печат

Државниот архив одбележува 69 години од формирањето

Слободен печат

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Плавушите не се глупави

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат