Еден загинат и 11 повредени Палестинци во судир со израелската армија во Западен Брег

EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека синоќа е убиен еден Палестинец, а 11 се повредени во окупираниот Западен Брег откако израелските сили отвориле оган.

Деветмина Палестинци се повредени од огнено оружје, а двајца од вдишување на солзавец.

Официјалната Палестинска новинска агенција ВАФА јави дека синоќа избиле судири помеѓу израелските сили и жителите на северниот град Хеброн.

Израелската армија соопшти дека војниците отвориле оган врз Палестинците кои пукале врз војниците, фрлале со камења и импровизирани експлозивни направи.

Тензиите меѓу Израелците и Палестинците се зголемуваат со месеци поради израелските ноќни напади во окупираниот Западен Брег, откако палестинските милитанти убија 19 лица во нападите врз израелските градови оваа пролет.

Видео на денот