Еден тинејџер убиен, друг тешко повреден во оружен напад во Малме

Едно 15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад во градот Малме, соопшти денеска шведската полиција.

Локалната полиција наведе дека непознати напаѓачи синоќа отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот.

Нападот се случил само неколку минути по експлозија на бомба, која е поставена под автомобил во друг дел на Малме.

Полицијата се уште не потврдила дали двата инцидента се поврзани и се уште не ги идентификувала осомничените во двата случаја.

Прочитајте и...  Газди на базени во Косово се заканија: Ќе ја блокираат границата со Албанија ако останат затворени

Прочитај повеќе

Непријатно искуство: На Муцунски не му дозволиле да го внесе тротинетот во Собранието

Слободен печат

Мицотакис направи мали промени во грчката влада

Слободен печат

Од утре дожд и намалување на температурата

Слободен печат

НСГРИТГ најави протест – покачувањето на струјата е поради недомаќинското работење

Слободен печат

Општина Чаир објави тендер за фирма што ќе ја отстрани дивоградбата пред ТЦ Мавровка

Слободен печат

Израел бомбардирање воени цели на сириската војска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре ќе имаат прекин на електричната енергија

Слободен печат

Експлозија на боца со кислород во болница во Приштина: Пациент заразен со Ковид-19 се здобил со изгореници

Слободен печат

Над 65 илјади земјоделци аплицирале за субвенции

Слободен печат

Кој ќе одговара за трагедијата во Претор?

Анкета: Германците го одобруваат повлекувањето на американските трупи од земјата

Слободен печат

„Бритиш петролеум“ ја крати дивидендата поради рекордните загуби во вториот квартал

Слободен печат