Еден авионски билет е поевтин од кафе во Кина

Во Кина во просек дневно во февруари се откажуваат по околу 10.000 домашни летови, како резултат на епидемијата на новиот коронавирус и за повторно да се зголеми домашната побарувачка, кинеските авиокомпании нудат екстремно ниски цени на авионски карти.

За дестинации оддалечени по 1.500 километри билетите чинат по 20 американски долари, додека ниско-тарифните компании нудат и за помалку од четири американски долари.

Странските агенции како за споредба посочуваат дека едно кафе во „Старбакс“, најпопуларното место за пиење кафе во Кина, чини четири и пол американски долари, што значи поскапо од авионски билет.

За време на февруари откажани се две третини од планираните летови, а кинеските аналитичари напоменуваат дека компаниите во овој момент само сакаат да го стабилизираат домашното производство и да ја вратат довербата на патниците.

Прочитајте и...  Амбасадата на САД во Приштина: Оставете ги поделбите настрана и посветете се на борбата против коронавирусот

Според нив, за време на овогодишните празници дневен промет за цела Кина имаше пад од 75 отсто во однос на минатата година.

Водечкиот хонгконгшки авио-превозник „Чатај Пацифик“ на неплатено отсуство пушти 25.000 од вкупно 33.000 вработени, по откажување на 60 отсто од летовите.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат