Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

„Ги предупредувам сите сега кога бројките се мали, во период на ковид-19 многу е важно да не ги изгубиме од вид и другите болести кои се појавуваат“, рече Рајан.

Еболата се шири во Демократската Република Конго, со речиси 50 познати случаи во поширокиот регион покрај границата на Конго и Средноафриканската Република, објави денеска СЗО.

Откако власите прогласија епидемија на 1. јуни потврдени се 48 случаи во конгоанската покраина Екватор, а се сомнева на уште три и вкупно се починати 20 лица, објави експертот од СЗО Мајк Рајан.

„Ова е многу активно жариште и би рекол дека имаме голема причина за загриженсот“, им рече Рајан на новинарите.

Тоа е големо географско подрачје кое вклучува дел од реката Конго и во него луѓето поминуваат голема оддалеченост, а заедниците се многу поврзани.

„Ги предупредувам сите сега кога бројките се мали, во период на ковид-19 многу е важно да не ги изгубиме од вид и другите болести кои се појавуваат“, рече Рајан.

Прочитајте и...  Продолжуваат истражувањата на кралската гробница во прилепско Бонче (ФОТО)

Тој потсети на одвоени жаришта во две покраини во источно Конго каде во јуни беше прогласен крај на епидемијата на ебола. Во тие подрачја беа потврдени 3.463 случаи, а починаа веројатно 2.277 лица за две години.

 

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат